Újra megkérdeztük az illetékest
2014.03.25.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
További városfejlesztési tervek és lehetőségek

A Rétsági Televízió stúdióriportjában 2 hónappal ezelőtt Dr. Szájbely Ernő, a Pénzügyi és Városüzemeltetési Bizottság elnöke volt a vendég. Akkor egy nagyszabású városkarban- tartási terv részleteit vázolta fel. Ezen kérdésekben azóta előrelépések történtek, és a költségvetés elfogadása, a rendelkezésre álló források megismerése után újabb jelentős fejlesztési lehetőségek rajzolódnak ki. Ezért invitáltuk hát a PVB elnökét ismét a kamerák elé. Az adás első ízben március 25-én kerül a képernyőre, majd a szokásos ismétlési napokon. A beszélgetés rövidített összefoglalóját adjuk itt közre mindazoknak, akik írásban is szeretnék áttekinteni településünk közeljőben várható átalakulását. 



    - Előző beszélgetésünk óta a tervek véglegesítődtek, és bekerültek a költségvetésbe, amit a képviselő-testület el is fogadott. A számszaki terv sok mást is tartalmaz. Először essék erről szó.  
    - Legutóbb, mikor itt jártam röviden szóltam a 2013-ban elvégzett munkákról, ill. a 2014-es évre tervezett feladatainkról.
    - Mi történt hát azóta?
    - A legfontosabb fejlemény, hogy a Képviselő-testület a február 28-i ülésén elfogadta a város idei költségvetését. Erről az elfogadott költségvetésről azt tudom elmondani, hogy mostanra érett be igazán az a takarékos, átgondolt, és jól kézbentartott gazdálkodás, melyet ez a testület már a megalakulásakor egyik elsődleges céljaként fogalmazott meg, és ezt következetesen meg is valósította.
     Az idei költségvetés stabil, megalapozott, kellő tartalékkal rendelkező olyan költségvetés, amilyenre szerintem még nem igazán volt példa a város történetében. 
      - Mit biztosít ez a költségvetés?
      -  Amellett, hogy biztosítja a város és az intézmények biztonságos működését, lehetővé teszi pl. a szociális feladatok és a civil szervezetek kiemelt támogatását is. Gondolok itt pl. óvodai, iskolai étkeztetés támogatására; pénzbeli szociális ellátásokra, segélyekre; házi segítségnyújtásra; beiskolázási segélyekre; szemétszállítás jelentős támogatására; gyermek születési támogatásra; sportegyesületek, nyugdíjas klubok, egyéb civil szervezetek működéséhez adott támogatásra; néptánc oktatás támogatására stb. Mellékesen jegyzem meg, hogy ezek között sok az önkormányzat számára nem kötelező feladat. Hála Istennek, a költségvetés lehetővé teszi, hogy ezen feladatokat is fel tudjuk vállalni. 
     Ugyanakkor ez a költségvetés fedezetet nyújt azokra a fejlesztésekre is, melyeket célul tűztünk ki erre az évre. Szeretném kihangsúlyozni, hogy mindezt hitel felvétele nélkül, pályázati pénzek nélkül, kizárólag saját erőből tudjuk elvégezni, mégpedig úgy, hogy ebben a ciklusban nem emeltünk semmilyen adót (sőt csökkentettük pl. az építményadót), nem vezettünk be új adókat, mellyel pedig más önkormányzatok közül többen is éltek.
     Elmondtam a múltkor, hogy több hónapos előkészítő és felmérő munka után elkészült egy nagyszabású, a város közterületeinek jelentős részét érintő felújítási, karbantartási terv, melyről részletesen tájékoztattuk a lakosságot a Hangadó mellékleteként megjelenő Hangadó Extrában. Ebben 48 pontban lettek felsorolva az idei évben megvalósítandó legfontosabb feladatok, ezek elvégzésére a szükséges közbeszerzési eljárás már a vége felé jár. Három útépítéssel foglalkozó cég adta be a pályázatát. Jelenleg a közbeszerzési szakértő nézi át és értékeli a pályázatokat, majd  az értékelés alapján megteszi a javaslatát, ezután dönt majd a testület. Reményeink szerint, ha nem jön közbe valamilyen váratlan fejlemény, heteken belül megindulhatnak a munkák a város közterületein. Az ezekhez szükséges kb. 130 millió Ft-os fedezetet már tartalmazza az elfogadott költségvetésünk, bár ez az összeg még változhat attól függően, hogy ki lesz a nyertes ajánlattevő, hiszen a kivitelezésre adott vállalási árak természetesen az egyes cégek részéről nem egyformák.
     - Vannak előző évről áthúzódó adóságok, tennivalók. Konkrétan a buszpályaudvarra gondolok. Milyen intézkedések történnek a mielőbbi megnyitásra és ez mikor várható?
     - Szintén említettem, hogy vannak tennivalóink a buszfordulónál is. Itt egyrészt megépítésre kerül egy 3 méter magas ún. zajvédő fal, amelyik egyúttal eltakarja a jelenlegi,  nem éppen esztétikus látványt a buszforduló Kossuth utca felöli bejáratának bal oldalán, másrészt megrendelésre került a buszra várakozók számára a kulturált feltételeket biztosító utasváró épület is, amely 7x5 méter alapterületű, 2,70 magas, 60 cm-es előtetővel rendelkező, könnyűszerkezetes épület, megfelelő világítással. Az utasváró egyébként télen fűthető, nyáron pedig légkondicionált körülményeket biztosít a várakozó utasok számára. Az épületet megrendeltük, gyártása folyamatban van. Ezen fenti tételek pénzügyi fedezete is beépítésre került az elfogadott költségvetésünkbe. Itt említeném meg, hogy a Nógrád Volántól kapott legutolsó tájékoztatás szerint részükről kb. június hónapban tudnak végezni azokkal a feladatokkal, melyek a buszforduló üzembehelyezéséhez szükségesek.
      - Akkor térjünk vissza a fejlesztési tervekre. Az eddigieken kívül voltak újabb elképzelések a rangsorban, amik azóta konkretizálódtak. Ezek a korábbiakon túl is, újabb munkákat irányoznak elő. 
      - Szeretném továbbá tájékoztatni városunk lakosságát, hogy a Hangadó Extrában 48 pontban felsorolt felújítások mellett további jelentős felújításokat is tervezünk megvalósítani még ebben az évben, ezek összeállítása  gyakorlatilag megtörtént. Ezekből is említenék néhányat:
  • felújítjuk, rendbe tesszük az iskolások által használt étkezdét, így pl. kicseréljük az asztalokat, a székeket, a kézmosókat, néhány nyílászárót, járólapokat, csempéket, hogy végre megfelelő körülmények között tudjanak itt étkezni a gyermekek,
  • ugyancsak felújítjuk az étkezde épületét kívülről is,
  • bár nem az önkormányzat az iskola fenntartója ill. működtetője, de látva a jelenlegi helyzetet, iskolás gyermekeink érdekében korszerű kazánokat állítunk be az Általános Iskola épületébe, ezzel biztosítva a  megfelelő és biztonságos fűtést,
  • kívülről is megújítjuk a Művelődési Központ épületét, kicseréljük az elavult nyílászárókat, emelve ezzel is a városközpont esztétikai megjelenését,
  • profi parképítő tervezők segítségével megterveztetjük és virágosítjuk városunk közterületeit, 
  • a temetőben szeretnénk meghosszabbítani a jelenlegi betonutat,
  • a jelenlegi gimnázium épülete előtti járdát szeretnénk távolabb vinni a főúttól, kb. a fentről jövő, a Petőfi utca széléig tartó járda képzeletbeli meghosszabbításaként, lebontva a mostani meglehetősen rossz állapotú kerítést. A jelenlegi járda helyén pedig egy füvesített zöldsáv lenne kialakítva. A szélesebb és a főúttól távolabbra kerülő új járda biztonságosabb és kényelmesebb gyalogos közlekedést tenne így lehetővé,
  • új, aszfaltozott, szegéllyel ellátott járdát szeretnénk kialakítani a Mikszáth utcában, az Óvodához vezető jelenlegi betonkockás járda helyett,
  • a Szőlő utca felső szakaszán a vízelvezetés megoldása szintén tervbe vett feladat.
Az elfogadott költségvetés ezeknek a feladatoknak az elvégzéséhez is biztosítja a szükséges pénzügyi fedezetet.
     - Bizony ezek között vannak nagyon régi adóságok. De gol tart ezen munkák szervezése?
     - A közbeszerzési eljárás lefolytatása sajnos ezeknél a munkáknál is szükséges lesz, amellyel az a baj, hogy rendkívül bürokratikus, nagyon lassú és drága, ráadásul a pályázókra is igen nagy terhet ró, hogy csak egy példát említsek, pl. a most már végéhez közeledő közbeszerzés kapcsán egy-egy pályázó cég által kitöltendő és benyújtandó  pályázati anyag több, mint 280 oldalt tesz ki. Ennek pontos kitöltése több ember több hetes munkája, és akkor még nem beszéltem a felmerülő hiánypótlásokról, az esetleges óvásokról és az ezt követő döntőbizottsági eljárásokról. Szinte annyi időt vesz el ez az egész procedúra, mint a munkák elvégzése. Kikerülni viszont nem lehet. Bízunk benne, hogy mindez belefér a rendelkezésre álló időbe. 
     - Nem csak tárgyakban és épített környzetben irányzott elő fejlesztést a költségvetés tennivalókat, hanem szellemi értékekben is. Van előrelépés abban is, hogy kulturális programokra jusson nem kevés fedezet.
     - Még egy dologról szeretnék szólni, ez pedig az ún. „Negyedszázad fesztivál”, hiszen ez is érinti a költségvetést. Ismeretes, hogy Rétság 25 évvel ezelőtt nyerte el a városi rangot, és ennek az évfordulója kapcsán a Képviselő-testület úgy döntött, hogy egy március 15-től május 1-ig tartó kulturális rendezvénysorozattal kíván méltóképpen megemlékezni erről a kerek évfordulóról. Természetesen ehhez is biztosítani kellett a szükséges pénzügyi fedezetet, ami kb. 6 millió forintot tesz ki. Minden hétre jut majd valamilyen esemény. Reményeink szerint a változatos programok között ki-ki megtalálja majd az ízlésének megfelelő előadást, rendezvényt. Kérem, hogy kísérjék figyelemmel a műsorfüzeteket, plakátokat, a Rétsági Televíziót és a Hangadót, és minél többen vegyenek részt az  elsősorban az Önök szórakoztatása céljából megrendezésre kerülő „Negyedszázad fesztivál” rendezvényein.
     -  Köszönöm, hogy mindezt megosztottad a nézőkkel és az olvasókkal. A Negyedszázad fesztivál programjai pedig megtalálhatók a Hangadóban, a mindenkihez eljuttatott műsorfüzetekben, illetve az RTV képújság adásában, továbbá a városszerte elhelyezett plakátokon. Érdemes élni a lehetőséggel, és részt venni a valóban nagyon színvonalas programokon.
GiK 
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-