Bemutatkozott a 21. század

2020.10.21.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez

Különleges programra szólt egy invitáló plakát, ami portálunkon is elérhető. Interaktív lehetőséget ígér a 3D nyomtató bemutatására. Elmentünk, megnéztük, megmutatjuk. Pál Bence, a drégelypalánki művelődési ház munkatársa hozott egy ilyen gépet és válaszolt minden kérdésre. A rendezvény a Digitális Jólét Program keretében valósult meg.
    Az a kifejezés talán nem elég jó, hogy nyomtató, hiszen itt nem arról van szó, hogy beteszünk egy papírt, vagy más hordozót, és a másik oldalon kijön a fotó, vagy a szöveges dokumentum. Nem csak azért, hogy ebbe nem kell olyan hordozót betenni, amire nyomtatunk. De a fő különbség nem is ebben áll. A printerek 2 dimenziós világban dolgoznak, ma már igen gyorsan. Ez a gép - a nevéhez hűen - nem kétdimenziós, hanem három. Fejlesztői arra alkották, hogy tárgyakat lehessen vele nyomtatni.
    A technológia előzményei már az 1980-as évekig nyúlnak vissza. Valójában azonban kereskedelmi forgalomban beszerezhető gépek, és a hozzájuk szükséges programok, már ennek az évezrednek az eredményei. Ma már akár 70.000 forinttól beszerezhető ilyen eszköz, a képességek, a sebesség növekedésével azonban akár 12 milliós példányok is akadnak. De jól kiforrott professzionális célra is használhatók is bőven vannak félmillió forint alatt. Mondhatjuk tehát, hogy hozzáférhető.
    Hogyan működik? Gyakorlatilag nem tintával nyomtat, hanem egy vékony műanyag szálból felmelegítés után "folyat" a munkaasztalra tizedmilliméter vastagságú anyagot. majd a következő réteget hasonló módon erre rakja fel, ilyen módon térbeli tárgyak is előállíthatók. Ilyeneket láttunk is a bemutatón. Egy óra különféle szerkezeti elemeit, fogaskerekeket, alaplapokat, stb. Különféle színű szálakat lehet beszerezni. A géppel olyan egyedi alkatrészek is legyárthatók, amelyikből például egyetlen darab kell, vagy nehezen beszerezhető, esetleg még nem is létezik csak a mérnökök számítógépén. A kész termék kemény műanyag lesz, de drágább modellek fém tárgyakat is létre tudnak hozni. (Egy átlagos típus 20x20x20 centiméteres méreten belül.)
     Amíg a printerekhez elég egy szövegszerkesztő, vagy akár a nyomtatni tervezett internetes oldal, addig itt a munka indításának fő eszköze egy olyan program, amivel a 3D tárgyakat lehet tervezni. Ilyenek jellemzően a mérnökök által használt AutoCAD szoftverek, de léteznek szabadon letölthető, alapfunkciókat jól teljesítő alkalmazások is. A megtervezett munkadarabról készül egy fájl, ami a létrehozandó termék printelésre alkalmas modellje. A többi már hasonlóan működik, mint más perifériák, meg kell nyomni a print gombot és elindul a művelet.
    Ez így már önmagában is érdekes, és új távlatot nyit nem csak a tervezésben, a prototípusok elállításában, hanem különféle apró tárgyak, esetleg egyedi darabok létrehozásában. Eljön az idő, amikor vásárolni akarok valamilyen műanyag kiegészítőt, akkor a net-en megrendelem, kifizetem, megkapom a fájlt, és kinyomtatom mint mostanság a színházjegyet. Aztán beszerelem a kenyérpirítóba a hiányzó fogantyút, vagy egy távirányító eltört tokját, vagy szemüveg keretet, telefontartót az autóba, és a lehetőségeknek a fantázia sem szab határt. 
    A módszer sokkal többre is képes. Ma már nem csak kísérleti szakaszban van az a féle orvostudományi alkalmazás, amivel élő szöveteket is létre lehet hozni. Ez már valóban a harmadik évezred! 
     Pál Bence szerdán 10 órától 17 óráig várta az érdeklődőket, így aztán mindenkivel egyedileg tudott szót váltani hiszen ez nem az a forma, ahol nagyszámú közönségnek előadás tartatik. Közelről meg lehetett szemlélni a masinát amit éppen teremt, és kézbe venni már elkészült darabokat. Aztán akik kielégítő információkat kaptak elmentek és újabb érdeklődők keresték fel a könyvtár olvasótermében ezt az alkalmat.
     Nos a tudósító nem várta végig a teljes időtartamot, a kezdés pillanataiban készítettünk pár felvételt, amit meg is osztunk a technika újdonságai iránt érdeklődő Olvasóval.

GiK - 
-
 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-