Szlovák nemzetiségiek
nagy napja
| 2025.11.29. |

|
|
November
utolsó szombatján a szépen felújított
Evangélikus Imaházba gyülekeztek az emberek. Az épület
az egyházi események mellett közösségi térként
is szolgál, és sokféle értékes rendezvénynek
adott otthont a korábbiakban is. Most a Rétsági Szlovák
Nemzetiségi Önkormányzat szervezett ide ünnepi
alkalmat. Nemzetiségi napot, immár 23. alkalommal.
A terem ugyancsak megtelt délután 2 órára.
Salgai Szilvia, a nemzetiségi önkormányzat elnöke
köszöntötte a megjelenteket szlovák és magyar
nyelven. Ismertette a tervezett programpontokat, majd felkérte Mezõfi
Zoltánt, Rétság város polgármesterét,
hogy köszöntse a megjelenteket. (A köszöntõkbõl
és a méltatásról nem idézünk, azok
magyar nyelvû része az
alul is elérhetõ linken meghallgathatók.)
Majd az elnökasszony beszámolt az elmúlt év eseményirõl.
Különös tekintettel arra. hogy az rendezvény egyben
hivatalos közmeghallgatásként is meghirdetésre
került.
Majd elismerés átadására került sor.
Korábbi években az oktatásban évtizedekig dolgozó
személyeket ünnepete meg a szlovák kisbbség,
akik aranydipolomások lettek (volt aki diplomáját
még 50 évnél is korábban vette kézhez).
Ebben az évben ilyen személyrõl nem értesült
a szlovák önkormánytat ezért más szakmaterületrõl
hívtak elismerésre méltó vendéget. 60
esztendeje vehette kézbe diplomáját Tóth Sándor
agrármérnök, aki egész aktív életében
a mezõgazdaságban tevékenykedett, itt Rétságon.
Ez bizony gyémántdiploma. (Az
elhangzott méltatás is meghhalgatható a hangfelvételen.)
A vendéglátók
minden megjelentet ajándékkal köszöntöttek.
Kétféleképpen is. Egy kis csemag mellett Sztuhár
Istvánné dobozából húzhattak egy cédulát,
melyen - mindegyiken más - szép gondolat tehette szebbé
a napot és a következõ ádventi idõszakot.
Az ünnepélyes, megható pillanatokat egy koncert követte,
melyben közremûködött Glück Vanessza énekkel
és Berec Péter harmonikamûvész a tangóharmonikájával.
Mondani sem kell, nagy tapssal köszönte meg a publikum, a számukra
nem ismeretlen elõadóknak.
De még nem ért véget a gazdag délután,
mert azok is ajándékot kaptak, amik az önkormányzat
munkáját év közben, a nyári táborban
és más alkalommal is segítettk.
Végül egy svédasztalon kínáltak süteményeket,
édességeket és üdítõ italokat.
Alábbi képeinkkel a legmegkapóbb pillanatokat mutatjuk
be.
GiK
- -

|