Szlovák nemzetiségiek nagy napja

2025.11.29.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez

November utolsó szombatján a szépen felújított Evangélikus Imaházba gyülekeztek az emberek. Az épület az egyházi események mellett közösségi térként is szolgál, és sokféle értékes rendezvénynek adott otthont a korábbiakban is. Most a Rétsági Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat szervezett ide ünnepi alkalmat. Nemzetiségi napot, immár 23. alkalommal.
     A terem ugyancsak megtelt délután 2 órára. Salgai Szilvia, a nemzetiségi önkormányzat elnöke köszöntötte a megjelenteket szlovák és magyar nyelven. Ismertette a tervezett programpontokat, majd felkérte Mezõfi Zoltánt, Rétság város polgármesterét, hogy köszöntse a megjelenteket. (A köszöntõkbõl és a méltatásról nem idézünk, azok magyar nyelvû része az alul is elérhetõ linken meghallgathatók.) Majd az elnökasszony beszámolt az elmúlt év eseményirõl. Különös tekintettel arra. hogy az rendezvény egyben hivatalos közmeghallgatásként is meghirdetésre került.
      Majd elismerés átadására került sor.  Korábbi években az oktatásban évtizedekig dolgozó személyeket ünnepete meg a szlovák kisbbség, akik aranydipolomások lettek (volt aki diplomáját még 50 évnél is korábban vette kézhez). Ebben az évben ilyen személyrõl nem értesült a szlovák önkormánytat ezért más szakmaterületrõl hívtak elismerésre méltó vendéget. 60 esztendeje vehette kézbe diplomáját Tóth Sándor agrármérnök, aki egész aktív életében a mezõgazdaságban tevékenykedett, itt Rétságon. Ez bizony gyémántdiploma. (Az elhangzott méltatás is meghhalgatható a hangfelvételen.)
     A vendéglátók minden megjelentet ajándékkal köszöntöttek. Kétféleképpen is. Egy kis csemag mellett Sztuhár Istvánné dobozából húzhattak egy cédulát, melyen - mindegyiken más - szép gondolat tehette szebbé a napot és a következõ ádventi idõszakot.
     Az ünnepélyes, megható pillanatokat egy koncert követte, melyben közremûködött Glück Vanessza énekkel és Berec Péter harmonikamûvész a tangóharmonikájával. Mondani sem kell, nagy tapssal köszönte meg a publikum, a számukra nem ismeretlen elõadóknak.
     De még nem ért véget a gazdag délután, mert azok is ajándékot kaptak, amik az önkormányzat munkáját év közben, a nyári táborban és más alkalommal is segítettk.
     Végül egy svédasztalon kínáltak süteményeket, édességeket és üdítõ italokat.
     Alábbi képeinkkel a legmegkapóbb pillanatokat mutatjuk be.

GiK - -



www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-